Tunç Soyer’den Şeyh Çıkışı !

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, okullarda din görevlileri tarafından ‘değerler eğitimi’ verilmesini amaçlayan uygulamaya sert tepki gösterdi. İzmir’in pilot il seçildiği çalışma hakkında Başkan Soyer, “İzmir’i uygulamanın pilot ile olarak seçenlere bir lafım var. İzmir’en size şeyh çıkmaz !” dedi. 

Başkan Soyer, konu hakkında sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı, “İzmir’in ağacı, yaşken de dimdiktir.  Ne şeyhlere mürit olur eğilir ne de mensup olur ezilir.  Yıllar önce Köy Enstitülerini var etmiş ülkemizin bugün ÇEDES gibi projelere mahkum etmek istiyorlar.  Cumhuriyetimizin temel değerlerini hiçe sayan bir ideolojinin eğitim sistemini ele geçirmesine seyirci kalamayız. Çocuklarımızı her türlü çıkar çetesine karşı korumak bizim asli vazifemizdir. Görev bekleyen yüz binlerce  öğretmeninin ataması derhal yapılmalı, hocalarımız ise camilerimizde kutsal görevlerini ifa etmeye devam  etmelidir.  Hukuku, bilimi ve laikliği zedeleyen, inanç ve değerlerimi üzerinden ayrımcılık tohumları eken ÇEDES proiesi iptal edilene kadar mücadelemizle burdayız. Evladının ve ülkemizin geleceğini düşünen herkesi, bu büyük yanlışa karşı mücadeleyi daha da büyütmeye davet ediyorum  İzmir’i uygulamanın pilot ile olarak seçenlere bir lafım var. İzmir’en size şeyh çıkmaz” 

ÇEDES Projesi Nedir ? 

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” projesi, son dönemin en çok konuşulan konularından biri. Kısaca “ÇEDES” olarak isimlendirilen projede, Millî Eğitim Bakanlığının okullardaki öğrencilere; “manevi danışman” olarak atadığı imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu öğretmenlerinin “değerler eğitimi” vermesi hedefleniyor. (izmirhaberleri.net) Bir Cevap Yazın