DOLAR 17,9657 0.13%
EURO 18,5422 0%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430132-2,38%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

(Turhan Bozkurt) Her şey çöküyor: Bankalara operasyon…

(Turhan Bozkurt) Her şey çöküyor: Bankalara operasyon…

ABONE OL
Aralık 18, 2021 11:33
(Turhan Bozkurt) Her şey çöküyor: Bankalara operasyon…
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Kredi ile altın ve döviz alanlara yönelik çember daralırken, bankaların ve faktöring şirketlerinin İstanbul Kapalıçarşı’da “paralel bankacılık yaptığı” iddiası üzerine operasyon hazırlığı olduğu belirtiliyor.

 

Turhan Bozkurt yayınladığı videoda, Kapalıçarşı’da paralel bankacılık yapıldığı iddiası üzerine konuştu. Açıklamalarında, “Kredi notu  düşük olduğu için finansmana ulaşamayan işletme sahipleri, bankalar tarafından faktöring şirketlere yönlendiriliyor, bankalar da %23-24-25’i bulan kredi maliyeti faktöringde 40’ı buluyor. Bazı kuyumcu ve dövizciler yüksek tutarlı işlemler için zaman zaman bankaların kapsını çalıyor. Bu ifadeler bana ait değil kulislerde konuşulan bilgileri aktarıyorum, yoksa ben piyasaya, bankalara veya serbest piyasaya böyle bakmıyorum. Bu zaten her şeyin sonuna geldiğimizi gösteriyor. Nasıl otomobilcilere stok operasyonu, geçmişte soğan patates depolarına stok operasyonu yapıldı ise ileride bankalara da stok operasyonları gelecek ve zaten Hazine Ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati banka müdürleriyle bir araya geliyor. Paralel bir bankacılık sistemi gibi işleniyor deniliyor Tahtakale için, buradaki döviz işlemlerinin günlük 300 milyon dolara ulaştığı söyleniyor. BDDK İşlem hacminin merkez bankası faiz indirimini kredilere yansıtmayan bankaları yakın takibe alındığı ve bu kredi ile döviz işlemlerinde de bankaların dahil olduğunu söylüyor.” dedi.

Hükümet banka, banker, tefeci üçgenini mercek altına aldığını düşünüyor

Devamında, “Hükümet banka, banker, tefeci üçgenini mercek altına aldığını düşünüyor, yabancı sermayeli bazı yabancı bankalar mevduatı piyasaya sunmak yerine döviz hesaplarını değerlendiriyor. Banka, banker, tefeci üçgeninde döviz fiyatlarının şişirilmesi ile vatandaş’ da soyuluyor. Bazı bankalar döviz kurlarını manipüle etmekle suçlanıyor. İstanbul Kapalıçarşı’da ayaklı döviz borsasında açığa satış tezgahları mercek altında. Kaldıraçlı işlemler ‘de yarın bir suç delili olabilir, döviz terör örgütü üyelerinin gözaltı ve tutuklanması esnasında, umarım böyle bir şey olmaz ama bunlar çılgınlık derecesinde konuşuluyor.” dedi.

Bu haber hoşunuza gidebilir.

Kapalıçarşı’da “Bankerler grubu” diye nitelendirilen simsarlar…

Son olarak Bozkurt, “Kapalıçarşı’da “Bankerler grubu” diye nitelendirilen simsarlar küçük yatırımcılardan yüksek getiri vaadiyle para toplayıp dolara saldırıyor. Açığa satış yöntemiyle dolar ve euro gibi yabancı para birimlerinden yüksek alımlar tek tek inceleniyor. Kayıt dışı piyasadaki günlük işlem hacmi, açığa satış yöntemi sebebiyle taahhüt edilen para tutarının 10 katına kadar çıkabiliyor. Bazı kuyumcu ve dövizciler yüksek tutarlı işlemler için zaman zaman bankaların kapısını da çalıyor. Bankerler grubunda bazı banka üst düzey yöneticileri de var. Suni talep de döviz piyasasında köpürtülmüş büyük bir talebe sebep oluyor. Yabancı bankaların da iştiraki 54 faktöring şirketi faaliyet gösteriyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde şu kurumlar harekete geçti: Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Rekabet Kurumu, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Mali polis.” açıklamalarında bulundu.

 

Videoya ulaşmak için tıklayın

(Turhan Bozkurt) Her şey çöküyor: Bankalara operasyon...

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk