DOLAR 17,9125 0.06%
EURO 18,3436 0.18%
ALTIN 1.030,53-0,28
BITCOIN 410733-4,38%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uyku Apnesinden Kurtulun Yaşam Kalitenizi Artırın

Uyku Apnesinden Kurtulun Yaşam Kalitenizi Artırın

ABONE OL
Temmuz 25, 2022 08:36
Uyku Apnesinden Kurtulun Yaşam Kalitenizi Artırın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

UYKU APNESİNDEN KURTULUN ÖMÜR KALİTENİZİ ARTIRIN Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Tolgahan Çatlı cerrahi prosedürleri anlattı.

Tedavi edilmediği takdirde önemli sorunlara hamile olan uyku apnesi tedavisinde temel yaklaşım; kilo vermek, alkol, sigara ve ilaç kullanımını kısıtlamak, reflüyü önleyici önlemler ve uyku durumunun ayarlanmasıdır. Üst teneffüs yolunda besbelli darlıklar varsa cerrahi tedavinin devreye girdiğini söyleyen Çatlı cerrahi usulleri anlattı.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavilerin birinci adımı hastanın hayat şeklinde yapacağı küçük ancak tesirli değişikliklerdir. Kilo vermek ve spor yapmak üst teneffüs yollarındaki daralmanın açılmasına ek olarak akciğerlerde teneffüs işini kolaylaştırır. Ayrıyeten sigara ve alkol üzere teneffüs yolları için irritan unsurların kesilmesi gerekir. Bu üzere tedbirler apne sendromu olan tüm hastalarda ortak bir adım olarak kabul edilmelidir.

cPAP tedavisi hayat kalitesini yükseltir

Uyku apnesi tanısı konulan bir hastada temel tedavi cPAP (continous Positive Airway Pressure) tedavisidir. Bu tedavide temel hedef teneffüs havasını, uyku esnasında burundan ve ağızdan basınçlı bir formda teneffüs yollarında daralma ve kollapsı önleyecek formda akciğerlere iletmektir. Bu maksatla cPAP aygıtları kullanılır. Bu aygıtlar teknolojinin tüm gelişmelerini bünyelerinde barındıran ve hasta konforunu arttırmak ismine her gün gelişen bir alandır. Bu tedaviyi faal formda kullanan hastalarda sendromun tüm komplikasyonlarında manalı derecede gerileme, hayat kalitesinde artış ve mevt oranlarında düşüş izlenir.

Cerrahi müdahalenin yeri nedir?  

Burun ve boğazda yer alan tıkanıklıkları ortadan kaldırmak gayesiyle başta burun kıkırdak ve kemik eğriliklerine, olağandan büyük bademciklere yahut boğaz girişini tıkayan yumuşak damak/küçük lisan ve lisan kökü hatta üst ve alt çeneye yönelik çeşitli cerrahi uygulamalar vardır. Hangi hastaya hangi cerrahi prosedürün uygun olduğu kararında elbette en değerli basamak muayenedir. Bu kıymetlendirme kulak burun boğaz uzmanlarınca yapılır ve gerekirse multidisipliner bir yaklaşımla hastalar kurullarda konsülte edilerek en uygun cerrahi müdahaleye karar verilmiş olur. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk