DOLAR 17,9711 0.01%
EURO 18,3088 0.1%
ALTIN 1.018,760,19
BITCOIN 421167-2,33%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzman Ve Başöğretmenlik Eğitimleri Başladı!

Uzman Ve Başöğretmenlik Eğitimleri Başladı!

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 09:24
Uzman Ve Başöğretmenlik Eğitimleri Başladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90
Uzman Ve Başöğretmenlik Eğitimleri Başladı! Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen meslek basamakları kapsamında Türkiye’de birinci kere düzenlenen uzman ve başöğretmenlik eğitim programının bugün prestijiyle başladığını açıkladı.

Uzman Ve Başöğretmenlik Eğitimleri Müracaat Süreci

MEB tarafından 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliğine nazaran yapılan duyuru doğrultusunda resmî ve özel öğretim kurumları ile MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapanların uzman ve başöğretmenlik eğitim programı müracaat sonuçları, 7 Temmuz tarihinde duyurulmuştu. Buna nazaran bakanlığa bağlı misyon yapan öğretmenlerin  531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 kişi,  eğitim programlarına katılmaya hak kazanmıştı.  Özel öğretim kurumlarında vazife yapan öğretmenlerden 10 bin 171’inin uzman öğretmenlik; 308’inin başöğretmenlik olmak üzere toplam 10 bin 479 öğretmenin başvurusu bakanlık tarafından kabul edildi.
MEB dışı kamu kurum ve kuruluşlarında vazife yapan 1.479’u uzman öğretmenlik; 165’i de başöğretmenlik olmak üzere toplam 1.644 öğretmenin başvurusu kabul edildi. Böylelikle uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için müracaat yapan ve gerekli kuralları taşıyan toplam 614 bin 445 öğretmen, eğitim programlarına katılmaya hak kazandı.
Uzman Ve Başöğretmenlik Eğitimleri

Uzman Ve Başöğretmenlik Eğitimleri Başladı

Uzman ve başöğretmenlik eğitim programına ait süreç hakkında bilgi veren Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Uzman öğretmenlik eğitim programı, 18 Temmuz’da başlayıp 5 Eylül tarihinde saat 23.59’da sona ereceği bildirildi. Başöğretmenlik eğitim programı ise 18 Temmuz’da başlayıp 19 Eylül tarihinde saat 23.59’da sona erecek. Bu vesileyle uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürecinin eğitim topluluğumuza güzel olması temennisiyle eğitimlere katılacak tüm öğretmenlerimize şimdiden muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu. Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan, resmî eğitim kurumlarında vazife yapan öğretmenler/uzman öğretmenler MEBBİS şifrelerini, özel öğretim kurumlarında ve MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapan öğretmenler/uzman öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak oba.gov.tr adresi üzerinden eğitimlere katılabilecek. Eğitimlerin sağlıklı yürütülebilmesi ve adayların rastgele bir kasvet yaşamamaları için adayların MEBBİS yahut e-devlet şifreleri ile ferdî giriş yapmaları gerekiyor.

Adaylar eğitimlerin tamamını izlemeleri gerekiyor

Öte yandan adayların eğitimlerin tamamını eksiksiz olarak izlemeleri gerekiyor. İzlenen her görüntünün solunda bulunan ikon görüntü başlatıldığında turuncu, tamamlandığında ise yeşil renge dönüşüyor. Tüm görüntüler izlendiğinde (yeşil olduğunda) eğitim tamamlanmış olacak. Eğitimin tamamlanmış sayılması için görüntülerin %100 izlenme zaruriliği bulunuyor. Eğitimin tamamlanmış olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin “Eğitim Detayları” kısmından denetim edilmesi gerekiyor.

İçerikler ÖBA’da paylaşıldı

Video eğitimlerinin yanı sıra görüntü eğitimlerde vazife alan akademik takım tarafından hazırlanan yazılı içerikler de ayrıyeten ÖBA’da paylaşıldı. Eğitim başlatıldığında yahut “eğitime devam et” seçildiğinde eğitim görseli altında yer alan “Eğitim Hakkında” kısmında bu dokümanlara ilişkin açıklamalar ve linkler yer alıyor lakin yalnızca yazılı içeriğin okunmasıyla “eğitimi tamamlama şartı” yerine getirilmiş sayılmıyor.
Sınav, eğitim programı bahislerinden yapılacağından adaylar imtihanda yazılı doküman içeriğinden sorumlu olacak. İşitme engelli öğretmenler için, eğitimde kullanılacak görüntülere işaret lisanı eklendi. Görme engelli öğretmenler için yazılı dokümanlara da erişebilirlik çalışması yapıldı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
Kaynak : Ulusal Eğitim Bakanlığı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk