DOLAR 17,9047 0.03%
EURO 18,3410 0.19%
ALTIN 1.030,11-0,32
BITCOIN 411233-4,24%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Varis Hastalığında Genetik Özellikler Riski Artırıyor

Varis Hastalığında Genetik Özellikler Riski Artırıyor

ABONE OL
Ağustos 5, 2022 10:48
Varis Hastalığında Genetik Özellikler Riski Artırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Varis Hastalığında Genetik Özellikler Riski Artırıyor

Bir toplardamar hastalığı olan genetik nedenler, uzun müddet ayakta kalmaya yahut oturmaya bağlı olarak gelişen, meslek hastalığı olarak da bilinen varis hastalığının tedavisinde erken teşhis başarılı sonuçlar veriyor.

Varis hastalığının en değerli nedeninin aileden gelen genetik yapı olduğunu belirten Özel Sağlık Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Alper Özbakkaloğlu, ailesinde varis bulunanlarda bu hastalığın görülme mümkünlüğünün iki katı olduğunu da belirtti.

Genetik Yatkınlık Etkiliyor 

Varis hakkında bilgi veren Dr. Alper Özbakkaloğlu, “Varis, bacaklardaki toplar damarların üzerindeki basıncın artması ve buna bağlı damar duvarında damarların içindeki kapakçıkların yapısının bozulmasıyla birlikte damar genişlemeleri ve bacaklarda oluşan imaj bozukluğudur. Venöz yetmezliğin asıl sebeplerinden en değerlisi aileseldir. Genetik yatkınlığı olan insanlarda varis görülme mümkünlüğü 2-3 kat fazla olmaktadır. Varis daha çok bayanlarda görülmektedir. Hamilelik süreci bu sayının artmasında rol oynamaktadır. Aile hikayesi olanlarda daha genç yaşlarda, öğretmen yahut tabipler üzere mesleksel nedenlerle uzun müddet ayakta kalanlar yahut pozisyonel bozukluk nedeniyle olanlarda ise daha ileri yaşlarda görülmektedir” diye konuştu.

Erken Tedavide Muvaffakiyet Daha Yüksek

Varisin bacakların tamamında görülebildiğini lisana getiren Dr. Özbakkaloğlu, “Varis hastalığında öncelikle örümcek ağı biçiminde kılcal damarlar olarak ortaya çıkmaya başlıyor. Daha sonra Retiküler Varis dediğimiz daha yeşil damar belirginleşmesi halini almaya başlıyor. Bir ileri safhada Varis Pakeleri denilen çapları 6 ila 12 milim ortasında değişen barizleşmiş, yılankavi bir özellik gösteren, kabarıklaşarak ciltten dışarı taşan damarlar halini alıyor. Bir sonraki evrede ise ayak bileği düzeyinde ödem ve renk değişikliği olmaya başlıyor. Daha ileri düzeylerde ise ayak bileği ve etrafında yara açılmasına da sebebiyet veriyor. Aslında varis hastalığı daima kozmetik manada bir rahatsızlığa neden olduğu düşünülse de, tedavi edilmeyen hadiselerde bu durum, ayakta güzelleşmeyen yaralara ve geçmeyen renk değişikliğine kadar gidebilmektedir. Bu süreç birtakım hastalarda daha süratli ilerler. Bu durum büsbütün hastanın ömür üslubuna nazaran değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle erken periyot müdahale, tedavi sonucunu da daha başarılı hale getirmektedir” tabirlerini kullandı.

Gebelerde Varis Riski Artıyor

Gebelik devrinde varis riskinin de arttığını vurgulayan Dr. Alper Özbakkaloğlu, “Özellikle fazla kilo alıp vermek damarların üzerindeki yükü de artırdığı için, varislerin tekrar etmesini artarıyor. Bayanlarda topuklu ayakkabı giymek, devamlı sıcak ortamlarda durmak varis riskini de artırıyor. Tartı sporuyla uğraşanlarda varis oluşumu bir ölçü artırdığı gözleniyor. Bayanlarda bilhassa gebelik periyodunda karın içi basınç arttığı için damarların üzerindeki baskı da artıyor. Buna bağlı olarak da bayanlarda gebeliğe bağlı olarak yüzde 70’inde varis oluşumu görülüyor. Doğum sonrasında varisler bir ölçü azalıyor fakat büsbütün gerilemiyor. Bilhassa ikinci doğum sonrasında daha kalıcı olma eğiliminde oluyor. Hamilelere uygun, korunma gayeli varis çoraplarının kullanılmasını kesinlikle öneriyoruz. Emzirme periyodu bittikten sonra da cerrahi yahut ilaç tedavisi için kalp damar cerrahisine başvurmalarını öneriyoruz” tabirlerini kullandı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk