DOLAR 17,9634 0.01%
EURO 18,3162 -0.01%
ALTIN 1.029,02-0,20
BITCOIN 4258812,06%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yeni Omicron Varyantı Hızla Yayılıyor

Yeni Omicron Varyantı Hızla Yayılıyor

ABONE OL
Temmuz 19, 2022 23:00
Yeni Omicron Varyantı Hızla Yayılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 isimli alt varyantlarının yayılması Türkiye ve dünyada hadise sayılarını artırıyor. Omicron BA.4 ve BA.5 varyantalarının belirtileri, Omicron varyantı tedavisi nasıl olur  Hatırlatma dozunu kimler ne vakit olmalı? Covid geçirenler aşı olmalı mı? Y Doç. Dr. Onur Turan, sıhhatimizi yakından ilgilendiren tüm bu soruların yanıtladı. 

Türkiye Covid 19 Hadise Sayıları 

Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği tarafından yürütülen Teneffüs TV programına katılan Doç.Dr.Onur Turan, değerli açıklamalarda bulundu. Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği İdare Konseyi Üyesi Turan, şu bilgileri paylaştı ;

Türkiye’de covid 19 sayıları ülkemizde 117 binlerde haftalık olay sayısının olduğu açıklandı yani yaklaşık günlük olay sayısı 16-17 bin olduğunu söyleyebiliriz.  Yani Mart ayının sonlarındaki sayıları tekrar ulaştığımızi bu durum gösteriyor. Aslında bu artışın çok daha fazla olduğunu düşünmekteyim. Zira pek çok kişi örnek vermiyor hastaneye müracaat sayısı çok değil bayram tatili yüzünden de sorunu olan şikâyeti olan bireyler örnek vermekten kaçınıyor.  Bu yani buzdağının görünen yüzü diyebilirim. 

Covid Hastalarından Alınan Örneklerdeki Müspetlik Oranı Yüzde 40 ! 

Bir öbür nokta hadise sayısı artığı üzere alınan örneklerdeki olumlu olanları da %40’lara yakın olduğu söyleniyor. Yani bir orta hakikaten çok düşmüştü. Yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da ve dünyada ki birtakım ülkelerde covid 19 hadiseleri artış var. Bilhassa İtalya, Almanya, İngiltere,Fransa bunlarda günlük olay sayısı 100 bin üzerinde seyrediyor. Nitekim çok yüksek sayılar kelam konusu.

Yeni Omicron varyantı Türkiye ve dünyada yayılıyor

Yeni Omicron Varyantı BA.4 BA.5 

Japonya, Meksika üzere ülkelerde beklenen çok daha üstünde Covid 19 hadiseleri görülmeye başlandı. Bu durumun temel sebebi de yeni bir omicron varyantının dominant hale gelmeye başlaması. Bu omicron varyantı çok daha sık görülmeye başlamış durumda. Asya ve Avrupa’da her 3 alınan örnekten birincisi yaklaşık olarak BA 4 yahut BA 5 omicron varyantı çıkıyor. Bu oran Orta Doğu ülkelerinde nerdeyse yarı yarıya. Amerika‘da da bu oran %15 – 20’lerde seyrediyor. Pekala nedir bu varyantın özelliği ? Yeni Omicron varyantı öbür omicron varyantlarından yahut öbür evvelki varyantlara nazaran daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Hatta bir benzetme yapıldı. Kızamık kadar kolay bulaşabilen bir varyant.  Ve bea4 ve bea5 varyantı bir öbür özelliği bağışıklığı daha kolay yani bir biçimde aşıdan bilhassa mühleti geçmiş hatırlatma dozu yapılmamış antikorların bulunduğu şahıslara daha kolay bulaşabiliyor. Antikor tesiri daha kolay yeniliyor.

Yeni Omicron BA 4 – BA % Varyantı Belirtileri – Kolay Bulaşıyor Ancak Öldürücü Değil Üzere Duruyor 

Özellikle dediğim üzere zayıflatılmış antikor tesirini tekrar bir öteki özelliği de başka varyantlar üzere bilhassa son omicron varyantı görüldüğü üzere şikayetler 4-5 üzere günde geçiyordu.  burada yaklaşık bir 10 günlük süreçte semptomlar devam ediyor.  Bu da bu yeni varyantın özelliği diyebiliriz. Tekrar ateş, öksürük,  boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrısı üzere şikayetler tekrar tüm hastalarda neredeyse gözüküyor Öteki varyantlardan farklı olarak bilhassa mide bulantısı, kusma, ishal üzere birtakım belirtiler görülüyor. Bir orta tat ve koku kaybı az gözükmeye başlanmıştı. Bilhassa omicronda, omicronun birinci varyantlarda daha az gözüküyordu. Lakin yine tat ve koku kaybının görüldüğü tespit edilmiş bulunmakta. Berbatın uygunu diyebileceğimiz durum ise bu varyantın ağır hastalık ve mevt oranlarında önemli bir artış kelam konusu değil. Yani omicronun öteki varyantları üzere yeniden kolay bulaşabilen lakin çok öldürücü olmayan bir varyant kelam konusu üzere duruyor.

Maskeler Yine Takılacak Mı ? 

Burada en büyük sorun maskesiz yaşamaya maalesef ki alışmış olmamız.  Hem biz hem Avrupa’da şu an maske birçok ülkede takılmıyor. Bilhassa soğuk kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında da kullanılmaya başlandı. Bu sahiden çok büyük bir handikap zira bu kadar kolay bulaşabilen bir varyantın maske takılmadığı ortamda direk olarak bilhassa kapalı ortamlarda çok süratli bir halde yayılabilmesi, enfekte edebilmesi doğal üzere gözüküyor. Lakin birtakım ülkelerde maske ile ilgili yeni kararlar alınmaya başlanmış üzere gözüküyor. Mesela Kıbrıs’ta geçtiğimiz haftadan itibaren kapalı alanlarda maske kullanımı mecburî hale geldi.  Başka ülke Pakistan iç uçuşlarda maske kullanımını geri getirmiş durumda. 

Yeni Varyanttan Nasıl Korunabiliriz ? Aşı Hatırlatma Dozu 

Peki bu türlü bir durumda ne yapmamız gerekiyor. Kendimizi nasıl koruyacağız. Ne üzere tedbirler alınabilir. Burada tabiki şahsî korunma tedbirleri yine artırılmalı. Bilhassa kapalı ala, toplu taşıma üzere durumlarda kesinlikle maske takmanın geri gelmesi gerekiyor. Maske takmamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada 50 yaş üstü olanlarda ve riskli kümede olanlarda oldukları son aşının üzerinden 6 ay geçmişse tekrar hatırlatma dozunun yapılması gerektiğini vurguladı. TTB yürütme konseyi da bunun üzerine bir hatırlatma dozu ile ilgili bir konsensüs raporu yayınladılar.  Buna nazaran hiç aşılanmamış şahısların bir ay ortayla iki doz biontech aşısı olduktan sonra en erken 3 ay sonra da 2 doz biontech aşısı da olmaları öneriliyor.  Şayet bu şahısların RNA aşısı yapılanmıyor ise 3 doz Sinovac aşısının akabinde en erken 3 ay sonra hatırlatma dozu olmaları gerekiyor. Çeşitli nedenlerle aşı şemaları tamamlanmamış yarım kalmış şahısların aşılamaya  kaldıkları yerden devam edilmesi ve hatırlatma dozlarında tamamlanması da en erken 3 ay sonra yapılması öneriliyor.  İki doz biontech aşısı 3 doz sinovac aşısı yada 2 sinovac bir biontech aşısı olmuş olanların son aşılarından en erken 3 ay sonra hatırlatma dozu nu olmaları da yeniden önerilen bir diğer durum. İki sinovac aşısı ya da 2 biontech olanlar yada toplam 3 biontech aşısı olmuş olanlardan 50 yaş üstü olanlarda hastalık ve ilaca bağlı bağışıklık yetersizliği olanlar ayriyetten önemli bir hastalığı bulunanlar diyaliz olanlar kalp yetmezliği ve akciğer yetmezliği ve sulos üzere ve yüksek ölçüde virüs ile müsabaka riski olanlar sağlık çalışanları üzere bu şahıslar için hatırlatma dozunun son aşıdan en erken 3 ay sonra itibaren yapılabileceği belirtiliyor.  İki doz biontech aşısı olmasına karşın her hangi bir varyanta hastalık için gayret eden şahıslarında hastalıktan 6 ay sonra bir doz biontech aşısı daha olmalari yer alan öğeler ortasında aşı şeması tamamlanmadan yahut hiç aşılanmadan evvelki varyantlar la yani 2022 öncesi varyant lar ile hastalığı geçirmiş olan şahısların hastalıkta en erken 3 ay sonra terk edeceği 6.ci ay da tek doz biontech aşısı olmaları tekrar öneriliyor 2 doz sinovac akabinde 2 doz biontech aşısı yahut 3 biontech aşısı yahut 4 biontech aşısı olduktan sonra geçirmiş şahısları şuan için hatırlatma dozu yapmalarına gerek olmadığı bir bilgi olmadığı belirtildi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) – Özel Haber 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk