DOLAR 15,9739 0.29%
EURO 17,0575 0.06%
ALTIN 952,790,44
BITCOIN 469706-2,28%
İzmir
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan 

Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan 

İzmir'in cenneti Yukarı Kızılca'ya maden şoku...

ABONE OL
Şubat 5, 2022 07:07
Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan 
1

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90
İzmir’in akciğerleri olarak bilinen Kemalpaşa ilçesine bağlı Yukarı Kızılca Köyüne maden arama başvurusunun yapıldığının ortaya çıkması köylüleri harekete geçirdi.

Köylüler,  cennetten bir köşe olan Yukarı Kızılca’nın Kaz Dağları gibi olmaması için imza toplarken, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı köye maden kurulmasına asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Gerekirse o bölgeye çadır kurup, belediyeyi oradan yönetiriz. Kızılca’nın ormanlarının yok olmasına izin vermeyiz” dedi. Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Biçen, “İzmirimizin gözdesi Yukarı Kızılcamızın bir ağacına bile dokunulmasına izin vermeyiz” diye konuştu. 

İzmir’in doğası ve temiz havasıyla gözde köylerinden biri Yukarı Kızılca, maden tehdidi ile karşı karşıya. Bir firmanın maden arama ve yol izni almak için başvurmasının duyulmasının ardından Yukarı Kızılca Köy Muhtarlığı öncülüğünde, “Biz maden istemiyoruz” yazılı dilekçeler toplanarak, Kemalpaşa Kaymakamlığına verildi. Kaymakamlık da, madenle ilgili başvuru hakkında “Olumsuz” görüş bildirerek, dosyayı Orman Genel Müdürlüğüne resmi yazı ile gönderdi. 

 

SP Başkanı Biçen ; “Madene Karşı Ortak İrade Ortaya Koymalıyız” 

Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Biçen ise, izmirhaberleri.net’e yaptığı açıklamada, “Yukarı Kızılca Köyümüz ilçemizin gözde köylerinden biridir. İzmir’den bir çok insanın turistik amaçlı ziyaret ettiği, ormanların içerisinde kalan köyümüzde maden kurulmasına asla izin vermeyeceğiz. İlçemizdeki tüm siyasi partilerin ve STK’ların da aynı görüşte olduğunu düşünüyorum. Bu olay hakkında ortak bir irade ortaya koymalıyız” diye konuştu. Başkan Biçen, Kemalpaşa Kaymakamlığının maden başvurusuna olumsuz görüş bildirmesinin çok önemli olduğunu, Orman Genel Müdürlüğünün de aynı yönde karar vermesini beklediklerini ifade etti.

İzmir taksilerinde En Takip dönemi

Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan

Başkan Karakayalı, “Belediyeyi Maden Bölgesine Kurulacak Çadırdan Yönetirim” 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ilçenin ve köylerinin ormanlarını korumak için üstün bir çaba sarf ettiklerini belirterek, “Yukarı Kızılca köyümüz İzmir’in akciğerleri. Burada maden kurulmasına asla müsaade etmeyiz. Gerekirse maden kurulacak alanda bir çadır kurar, belediyeyi ekibimle birlikte oradan yönetiriz. Makamımı oraya taşıyıp Kemalpaşamızı oradan yönetmeye talibim” diyerek tepkisini gösterdi. Başkan Karakayalı, bu konuda tüm siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin desteğini istedi. 

Kaynak Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk