Daha fazla hava durumu tahmini: İstanbul hava durumu

“112 Personeline Nöbet Değişimi Cezası”

"112 Personeline Nöbet Değişimi Cezası"

“112 Personeline Nöbet Değişimi Cezası”

İzmir 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde yaklaşık 40 Ambulansta görev yapan tüm personeline nöbet değişemezsiniz cezası.
İzmir 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde personel huzursuz.
İzmir ilinde yaz döneminde tatil beldeleri olan, Dikili, Foça, Aliağa, Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Gümüldür gibi yerleşim yerlerinde yaz nüfusunun kat be kat artmasıyla pek çok hizmette olduğu gibi Sağlık Hizmetlerinde de aksamalar meydana gelebilmekte. Olası hizmet aksamalarına birde yönetim hataları, eksiklikleri, aksaklıkları da eklenince maalesef içinden çıkılmaz bir hal almakta.
Geçtiğimiz yaz döneminde de, özellikle 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde yaşanan yönetim eksiklik ve aksaklıklarından dolayı bazı günlerde 30’a kadar çıkan 112 Ambulansı devre dışı kaldı. Hizmet veremedi. Yani kapatıldı. Neden kapatıldı derseniz? En önemli sebeplerinden bir tanesi, personele yapılan psikolojik baskı.

Yasal hakları olan yıllık izinlerini kullanacak olan personele yıllık izinlerinin verilmesinde 112 Başkanlığının iletişimden uzak, baskıcı davranışı sonucunda personelin çözümü başka yollarda araması, mesela personelin istirahat raporlu olması, hizmeti aksatmış ve bazı günlerde 30 a varan 112 ambulansının devre dışı kalmasına sebep olmuştur. Personelle diyalog kurulsaydı kapatılan istasyon sayısı 30 değil, belki de 3-5 olurdu. Elbette çalışma düzenini idare sağlayacaktır. Ancak, diyalogdan uzak, baskıcı yönetimlerin faturasını maalesef kapatılan istasyonlarla vatandaş çekmektedir.

İzmir 112 yönetiminde aynı iletişimsizlik maalesef bu günde devam ediyor.
Yaklaşık 40 112 Ambulansının personellerine nöbetinizi değiştiremezsiniz cezası.
112 yönetimi tarafından istasyon sorumluları gurubuna gönderilen mesaj ile rapor alan personelin faturası, rapor almayan personele kesiliyor. 112 Başkanlığı tarafından “Çalışan sağlığı ve güvenliği komisyonu artan istirahat raporları konusunda toplandı. Personelimizin sık rahatsızlanıp rapor aldığı görülen istasyonlarımızda günaşırı nöbetlerin bunu arttırdığı için bu istasyonlarımızın nöbet listeleri korumaya alınacaktır. Bu istasyonlarımızda bu amaçla ayın başında gönderilen liste dışında nöbet değişimi yapılmayacaktır.” Diye gönderilen mesajla tüm personel huzursuz edilmiştir. Sıralı yazılması istenen ve ay içinde nöbet değişimi yapamazsınız diye verilen talimat özellikle evli çocuk sahibi olan 112 çalışanlarının mağduriyetini beraberinde getirmiştir.

Yönetimin görevi istirahat raporları artan istasyonlarda, rapor alan personelden ziyade rapor almayan personeli cezalandırmak, personele psikolojik baskı yapmak değildir. Neden bu kadar çok rapor alınıyor diye huzursuzluğun kaynağını tespit etmek için araştırmaktır. Çalışan personellerin moral ve motivasyonunu bozmak hiç değildir.

Aynı şekilde 112 Çağrı karşılama merkezinde gün içinde 26 personel çalışması gerekirken, eksik personelle 21 personelin çalışması, zaman zaman gelen çağrıların karşılanamaması yani vatandaşın 112 ye ulaşamaması yetmiyormuş gibi, personelin çalışma düzenine müdahale ederek, personellere baskı uygulamak, huzursuz etmenin ne gereği vardır? Anlamak mümkün değildir.(izmirhaberleri.net)

 

Bir Cevap Yazın

%d