Bornova Kent Turu İlgi Gördü

Bornova Kent Turu İlgi Gördü

Bornova Belediyesi’nin ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği “Bornova Kent Turu” büyük ilgi gördü. Haftada bir gün yapılan ve 6 hafta süren kontenjanla sınırlı olan, Yeşilova Höyüğü, Ata Anı Evi, Arkas Deniz Tarihi Merkezi ile Arkas Sanat Mattheys Köşkü’nü kapsayan turlardan 132 kişi yararlandı.

Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşen kent turları İzmir’in bilinen tarihini 8.500 yıl öncesine dayandıran kazı çalışmalarının sürdüğü Yeşilova Höyüğü, Kurtuluş Savaşı’nın sembol alanlarından olan Belkahve’deki Ata Anı Evi ve ilçe merkezinde bulunan Arkas Deniz Tarihi Merkezi ile Arkas Sanat Mattheys Köşkü Halı Müzesi ziyaretlerini kapsadı. Her Salı 09:00 ile 13:00 saatleri arasında gerçekleşen ücretsiz  turlara katılanlar pek çok alanda ilklerin kenti olan ilçeyi tanırken arkeolog ve rehberler eşliğinde binlerce yıllık tarih yolculuğuna çıktı.

 

Bornova Kent Turu'nun Turizm Potansiyeli Var

Bornova Kent Turu’nun Turizm Potansiyeli Var

İlçenin tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile önemli derecede turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Kent Turu ile ilçemizi tanıtmayı amaçlıyoruz. Sınırlı sayıda yaptığımız turları talepler doğrultusunda arttıracağız. Bu kapsamda hazırlanan “Bornova Kültür Adası” projesine de destek olarak Yeşilova Höyüğü, Homeros Vadisi ve mağaralarıyla Levanten Köşklerini kent belleğine kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın