İzmir Gazeteciler Cemiyeti Açıklamada Bulundu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Açıklamada Bulundu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, gazeteci Barış Pehlivan’ın 2020 yılında açılmış olan ve 3 yıl 9 ay hapis cezası verilen dava kapsamında beşinci kez cezaevine girmesi üzerine basın açıklaması yayınladı.

Yayınlanan basın açıklaması şu şekilde:

“Gazeteci Barış Pehlivan’ın, daha önce cezaevinde 6 ay kaldıktan sonra tahliye edildiği davayla ilgili denetimli serbestlik talebi yanıtlanmadan tutuklanması kabul edilemez.

Pehlivan, temmuz ayında çıkarılan, Kovid-19 izinlisi hükümlülerin tekrar cezaevine girmesini engelleyen düzenlemeden de muaf tutuldu. İstismar ve tecavüz suçluları bu son infaz yasasıyla hızlıca cezaevinden çıkarılmışken, meslektaşımız Pehlivan’ın itirazının kabul edilmemesi halinde sekiz ay açık cezaevinde kalması bekleniyor.

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti: “Gazetecilik En Büyük Suç Olamaz!”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti: “Gazetecilik En Büyük Suç Olamaz!”

Hakkında 2020 yılında açılan ve 3 yıl 9 ay hapis cezası verilen dava kapsamında beşinci kez cezaevine giren Pehlivan’ın cezaevine girerken yaptığı açıklama unutulmamalı:

“Bana haftalardır bir açıklama yapılmasını istiyorum. Neden ben bu ülkenin meclisinden çıkan ve beni de kapsayan yasadan faydalandırılmıyorum?”

Gazetecilik en büyük suç değildir. Gazetecilere yönelik uygulanan bu adaletsiz tutumun son bulması için çağrıda buluyor, korku ve baskı kültürüyle halkın haber alma özgürlüğünün engellenmeyeceğini bir kez daha haykırıyoruz.”

Bir Cevap Yazın