Sedat Sözer’in Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

Sedat Sözer’in Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

İzmir basınında aldığı görevlerle kente değerli hizmetleri bulunan Karşıyaka Belediyesi’nin merhum Basın Danışmanı Sedat Sözer’in adı, Karşıyaka’da ölümsüzleşti. Belediye tarafından Bahçelievler Mahallesi 1851/16 Sokak adresinde oluşturulan Sedat Sözer Parkı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde törenle hizmete açıldı.

“Onu Emekleriyle Hatırlayacağız”

“Çok değerli bir insanı anmak, adını ve hatırasını kalıcı hale getirmek için bir aradayız” diyerek konuşmasına başlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay şunları kaydetti: “Sedat Sözer dostumuz, akademik eğitim alarak başladığı mesleğini, 1994 yılında rahmetli başkanımız Kemal Baysak zamanında girdiği belediyemizde Basın Danışmanı olarak sürdürmüş, uzun yıllar Karşıyaka’ya hizmet etmiştir. Onu 2021’de henüz 58 yaşındayken toprağa verdik. Gazetecilik mesleği çalışkan bir emekçisinden ayrı düşerken, bizler de her zaman olumlu düşünen, deneyimleriyle çalışmalarımıza yön veren bir arkadaşımızı yitirdik. Onu gülümseyen yüzüyle, çevresinde oluşturduğu dostluk çemberiyle ve Karşıyaka’ya verdiği emeklerle anımsıyoruz.”

Sedat Sözer’in Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti
Sedat Sözer’in Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

“Bıraktığı Değerleri Koruyacağız”

Mesleğinde çeşitli başarılara imza atan Sedat Sözer’in unutulmayacağını vurgulayan Başkan Tugay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak şu ifadeleri kullandı: “Sedat Sözer dostumuzun kişiliğinde, gazetecilik mesleğine onur kazandıran, gazeteciliğin demokrasi ve çağdaşlık yolunda taşıdığı değerin sorumluluğunu duyan tüm gazetecilerin gününü de kutlamak isterim. Sedat Sözer, bu niteliklere sahip bir gazeteciydi. Onun doğaya duyduğu sevgiyi ve örneğin Çiçek Festivalimiz, En Güzel Balkon Yarışmamız gibi etkinliklere verdiği emeği de göz önünde tutarsak, adının bir parkla bütünleşmesinin taşıdığı anlamı daha iyi değerlendiririz. İnsanlar anıldıkları sürece yaşarlar. Karşıyaka’nın vefası, saygısı ve sevgisi, bu parkta sevgili arkadaşımız Sedat Sözer’in adıyla bir kere daha kendini gösterecek ve yaşayacaktır. Değerli eşinin, sevgili çocuklarının, ailesinin, sevenlerinin ve Karşıyaka’nın başı sağ olsun derken değerli arkadaşımızı rahmetle anıyor, bize bıraktığı değerleri her zaman koruyacağımızı belirtmek istiyorum. Ruhu şad olsun.”

“Her Ölüm Erken Ölümdür”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Coşkun ise Sedat Sözer’in çok değerli bir insan olduğunu belirterek, “Hiç kuşku yok ki bir gazeteci için en zorlu görev kaybettiği bir meslektaşının ardından veda yazısı kaleme almak ya da böylesi bir törende anma konuşması yapmaktır. Hele kaybettiğiniz meslektaşınız Sedat Sözer ise işiniz bin kere daha zordur, sıkıntılıdır, sancılıdır. Çünkü yıllarca aynı çatı altında çalıştığım Sedat; meslek hayatımda tanıdığım en zarif, en naif, en saygılı, en ölçülü, en mütevazı, en temiz kalpli insanlardan biriydi. Ne yazık ki bu güzel insanı, başarılı gazeteciyi, eşinin ve kızlarının üzerine titreyen yüreği sevgi dolu bu babayı çok erken bir yaşta henüz 58 yaşında kaybettik. ‘Her ölüm erken ölümdür’ demiş şair ama söz konusu Sedat Sözer olunca bu dizeler bir klişe olmaktan çıkıp insanın içini parçalayan acı bir gerçeğe dönüşüyor” şeklinde konuştu.

Sedat Sözer’in Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti
Sedat Sözer’in Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

“Adı Burada Yaşayacak”

Buruk bir sevinç yaşadığını dile getiren Coşkun, “Karşıyaka Belediye Başkanı sayın Cemil Tugay, Sedat’ın vefatının ardından yaptığı açıklamada ‘Kendisini asla unutmayacağız ve adını Karşıyaka’mızda yaşatacağız’ demişti. Bugün burada hem de 10 Ocak gibi çok özel bir günde bu sözün gerçeğe dönüşmesinin buruk sevincini yaşıyoruz. Bu güzel parkta mini mini yavrular oynarken, gençler eğlenip dinlenirken, yaşlılarımız burada soluk alırken eminim ki Sedat gökyüzünden onları seyredecek ve bu park var oldukça adı Karşıyaka’mızda yaşayacaktır. Bu vesileyle kendisini bir kez daha sevgiyle, hasretle, rahmetle anıyor başta Cemil Tugay olmak üzere parkın yapımında emeği olan herkese meslektaşlarım ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Açılışa; Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, geçmiş dönem Karşıyaka Belediye Başkanları Şebnem Tabak ve Cevat Durak, Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İyi Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Şahin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Coşkun, Sözer Ailesi’nin fertleri, basın temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. (İzmirHaberleri)

Bir Cevap Yazın