Çeşme Festivali 2023 ‘Akdeniz’ temasıyla geliyor

Çeşme Feftivali 2023 ‘Akdeniz’ temasıyla geliyor

1980’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran, efsane müzik festivali arasında yer alan Çeşme Festivali, “Müzik & Kültür Duraklarıyla” yeniden hayata geçiyor. Çeşme Belediyesi tarafından, 21-24 Eylül tarihleri arasında, büyük bir heyecanla ve zengin bir programla gerçekleştirilecek festivalin bu yılki teması “Akdeniz” olacak.

Çok uzun bir aradan sonra Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran tarafından 2019 yılında “Ege’nin İki Yakası” temasıyla yeniden gerçekleştirilen, geçtiğimiz yıl “Balkan Günleri”
teması ile yapılan Çeşme Festivali bu yıl 21-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. “Akdeniz” teması ile birbirinden değerli isimlerin ve grupların sahne alacağı festival, tarih, dans, müzik ve yemek kültürü buluşmalarına ev sahipliği yapacak. Çeşme’nin birçok noktasında gün boyu devam edecek etkinliklerin yanısıra her akşam dünyaca ünlü isimler sahne alacak.

“Akdeniz kültürünün sımsıcak coşkusu tüm dünyaya yayılacak”

Çeşme Belediye Başkanı Oran, özlemle anılan Çeşme Festivali’ni yeniden canlandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığını ifade ederek şunları söyledi: “Gençlik yıllarımda bir parçası olmaktan, bugün ise Belediye Başkanı sıfatı ile gerçekleştirmekten gurur duyduğum, Festivallerin Efsanesi Çeşme Festivali’mizin her zaman en temel amacı, toplumları birleştirmek, kültürel alışverişle birbirine yaklaştırmak, sevgiyi ve barışı kalıcı hale getirmek… 21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz festivalimiz, Akdeniz’inarkeolojik, kültürel, gastronomik zenginliğini paylaşacağımız söyleşiler, yerel danslar, dünyaca ünlü isimlerin konserleriyle savaşlardan, ekonomik sıkıntılardan bunalan aklımızla yüreğimizi buluşturacak, sanatın büyüleyici etkisiyle ruhumuzu iyileştirecek, Yeryüzündeki Cennet Çeşme’den Akdeniz kültürünün sımsıcak coşkusunu tüm dünyaya yayacak” diye konuştu.

Dünyaca ünlü sanatçılar Çeşme’de buluşacak


Müziğin evrensel diliyle bir araya gelip, Akdenizin eşsiz güzelliklerini kutlamak için festivalde birbirinden değerli sanatçıların sahne alacağını ifade eden Oran, “21 EylülPerşembe, saat 21.30’da Akdeniz kültürünün ve geleneklerinin tüm renklerini müziğinde yaşatan dünyaca ünlü, Cezayir asıllı Fransız sanatçı Enrico Maciasın muhteşem performansıyla başlayacak olan festivalimiz, 22 Eylül Cuma saat 19.00’da ismini, Makedonya ve Bulgaristan’da, “telli çalgılardan oluşan küçük fasıl heyeti” anlamına gelen “Čalgija” kelimesinden alan ve Balkan kökleri ile yaşadıkları coğrafyayı müzikle bir araya getiren Çalgiya İzmir’in Aya Haralambos Kültür Merkezindeki eşsiz nameleri ile devam edecek.  Saat 21.30’da ise Caz ve Akdeniz müziğinin efsanelerinden biri Tunus asıllı Fransız şarkıcı Dany Brillant, Çeşme Amfide bizlerle olacak. 23 Eylül Cumartesi, saat 19.30’da Arap ve
Akdeniz ezgilerini, modern caz ile klasik müzik etkilerini ustaca birleştiren, Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil, Çeşme Meydanda hepimizi büyüleyecek. Aynı gün saat 21.30’daduygusal sözleri, güçlü sesiyle Ege, müziğin ritmiyle kalpleri coşturacak. Festivalimizin son günü 24 Eylül Pazar, saat 19.00’da Rumca, Türkçe, Ladino ve Arapça notaların dansıyla İzmirli grubumuz Salut de Smyrne Aya Haralambos’ta sanatseverlerle buluşacak. Son olarak saat 21.30’da bir döneme adını yazdıran Gypsy Kings’in devamı olan, Flamenko gitarları ve etkileyici vokalleriyle dünyayı peşinden sürükleyen Chico & the Gypsies Çeşme Amfide muhteşem bir kapanış yapacak” dedi

Emeği geçenlere teşekkür etti
Çeşme Festivali’nde emeği geçenlere teşekkür eden Oran, “Biz tüm kalbimizle birbirimize sarılmaya, Mustafa Kemal’in vizyonuyla umudu çoğaltmaya, tüm olumsuzlukların karşısında yan yana şarkılar söyleyen insanların sevgiyle yaşamı güzelleştireceğine yürekten inanıyoruz. Buradan Çeşme Festivali’ni bütün dünyanın ilgi odağı haline getiren, dünyaca ünlüorganizatör, Çeşme’nin fahri hemşehrisi Sayın Ahmet San’a, önceki dönem Belediye Başkanlarımız Sayın Nuri Ertan ve Sayın Faik Tütüncüoğlu’na, geçmişte festivallerin efsanesi Çeşme Festivaline emek vermiş herkese Çeşme Ailem adına teşekkürlerimi sunuyorum” sözcüklerini belirtti.

“Çeşme Festivali’mize bekliyoruz”
Oran, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Akdeniz’in ışıl ışıl renklerini, kıpır kıpır ezgilerini, samimi sohbetlerini, sonbaharda hafif serinliğiyle Çeşme’mizin büyüleyici güzelliğini paylaşmak, Nazım’ın dizelerindeki gibi,
‘… birer birer ve hep beraber ipekli bir kumaş dokur gibi hep bir ağızdan sevinçli sevinçli bir destan okur gibi…’ yaşamak ne güzel şey diyebilmek için herkesi Çeşme Festivali’mize bekliyoruz.”(izmirhaberleri.net)

 

 

Bir Cevap Yazın