“Yapı Kredi Bankası Aile ve Sosyal Hizmetler Personelini Promosyon Mağduru Yaptı”

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Memur Sen’in toplu sözleşme kazanımı olan maaş promosyonu konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün çalışanlarının ilgili banka tarafından mağdur edildiğini açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda çalışan yaşlının, kimsesizin, engellinin bakımında önemli bir rol üstlenen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının maaş promosyon ihalesinde yüzleri bir türlü
gülmedi. Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, ilgili bankanın taahütlerini yerine getirmediğini söyledi. Özdemir, “Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve
bağlı kuruluşlar için maaş promosyon ihalesi 02.09.2022 tarihinde yapılmış olup görev yapan 2300 personele ihale neticesinde, ihale yapı kredi bankasında kalmıştı. Her personele eşit miktarda 24 bin 200 lira promosyon ödemesi sözleşme altına alınmıştı. Yapılan ihale şartnamesine göre 15 Aralık 2022 tarihinden itibaren maaşlar yapı kredi bankası tarafından ödenecekti. Yapılan maaş promosyon şartnamesine göre ödeme aylık tarihleri belli olmasına rağmen yapı kredi bankası sanki ihaleyi almamış, sözleşme imzalamamış gibi davranışlar sergilemiştir” diye konuştu.

Yapı Kredi Çalışanları Mağdur Ediyor

Çalışanların mağdur edildiğine dikkat çeken Bakan Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İmzaladığı şartname ve protokol olmasına ve sözleşme başlangıç tarihi itibariyle ihale yapılmasının ardından 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen 15 Aralık 2022 tarihindeki maaş ödemeleri için bile 14 Aralık tarihi itibariyle maaş hesapları bile açılmamış, personelin maaşları ayın 15’ine zor yetiştirilmiş, neredeyse hiçbir personelin eline maaş kartı ulaştırılmamış, çalışanlar maaşlarını internet bankacılığı aracılığı ile başka bankalara transfer yaparak kullanmak zorunda bırakılmıştır. Baskı ve ısrarlarımız neticesinde maaşları zorda olsa yetiştiren fakat kişileri mağdur eden bir banka ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Sosyal Hizmet çalışanlarımız maaş ve kredi kartlarını açıklama yaptığımız tarihlerde yeni almış ve çalışanlar mağdur edilmiştir. Yapı Kredi bankası tarafından bu kadar mağduriyet yaşanmasına rağmen bir de promosyon ödemelerinde üç bilinmezi oynayan banka yetkilileri personelin maaş promosyonunu 10 gündür yatırmayarak bu parayı kullanmaya devam etmektedir. 2 bin 300 gibi az bir sayı olmasına rağmen, çalışanlarımız hem maaş alımında mağdur edilmiş hem de promosyon ödemelerinin meblağı olan yaklaşık 55 milyon lirayı 10 gündür çalıştırarak kişilerin hakkına girilmeye devam edilmiştir”

Yapı Kredi Karşısında Yasal Haklarımızı Kullanacağız

Konu ile ilgili olarak İl müdürlüğünün birkaç kez uyarı yazısı yazdığına vurgu yapan Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, “Promosyon ödemeleri ile ilgili İl Müdürlüğümüz tarafından yapı kredi bankası genel müdürlüğüne maaş ödemeleri ve promosyon ödemelerinin zamanında yapılması ile alakalı birkaç defa uyarı yazısı yazılmasına rağmen yine de ödemeler gerçekleşmemiştir. Çalışanlar bu ücreti beklediğinden dolayı parasının yerini hazırlamış ve her geçen gün şartnameye uyulmadığından kaynaklı mağdur edilmiş ve edilmeye devam edilmektedir. Yapı kredi bankası yetkilileri tüm ısrarlarımıza rağmen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızı yok saymaya, bizleri oyalamaya ve süreci uzatmaya devam etmektedirler. Yapı kredi bankasını siz basın mensupları aracılığı ile yeniden ve son kez uyarıyoruz. Çalışanların promosyon ücretlerini gasp etmeyin, daha fazla mağdur etmeyin ve bir an önce şartnamedeki, protokoldeki kurallara uyarak yükümlülüğünüzü yerine getirin. Ayrıca zamanında ödeme yapılmadığından, sendikamızca, protokol şartlarını yerine getirmemeleri nedeniyle, “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” düsturumuz gereği tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı da buradan tüm Kamuoyuna ifade ediyoruz” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın